- Komerční sdělení-zpravy

Jarní tipy pro zeleninovou zahrádku

- Reklama -magazin

Výsevy do pařeniště, na záhony a do květinníků byste si měli předem naplánovat. Ušetříte peníze za nákup a dosáhnete takové úrody, kterou budete schopni zužitkovat a zpracovat. Možná is menší námahou.

  1. Nahlédněte do starých zásob
    Pohled do krabice s osivem vám prozradí, jak jste hospodařili v minulých letech. Najdete tam etikety s osvědčenými odrůdami, ale také nespotřebovaná balení a sáčky, za které jste zbytečně vyhodili peníze. Než se rozhodnete využít je opětovně, prověřte jejich klíčivost.

Sáhněte po archu papíru a tužce, načrtněte loňské záhony a rozhodněte se, jak je uspořádáte v této sezóně, aby se plodiny na políčkách střídali. Oklamete tím přezimované škůdce a dopřejete půdě odpočinek. Podle výměry políček si rychle spočítáte, kolik osiva potřebujete nakoupit.

  1. Seznamte se s novými odrůdami
    Šlechtitelé neustále vstupují na trh s novými odrůdovými a hybridními osivemi, aby zahrádkáře potěšili zlepšenými vlastnostmi zeleniny, zvýšenou odolností vůči škůdcům či nižšími nároky na péči. Sedněte k počítači nebo časopisům a udělejte si malý průzkum, abyste věděli, co se v posledních letech změnilo.

Možná vás osloví hrášek Berle, který při výsevu ve dvouřádcích nepotřebuje oporu, a možná konečně najdete správného favorita v sortimentu ředkviček, pokud vás omrzela Slovanu, která při nepravidelné závlaze přemění šťavnatou dužinu na suchou pěnu. Pouvažujte i nad semennou baňkou, která vám může zprostředkovat místní odrůdy zeleniny za to, že namnožíte jejich osivo.

  1. Hybrid není odrůda
    Pokud je na balíčku symbol F1, měl by to být pro vás signál, abyste nepodlehli pokušení množit další generace rostlin ze semínek, které si z plodů sesbíráte sami. Pracujete s osivem, které není odrůdou či kultivarem, ale hybridem.

Zatímco odrůda má dědičně zafixované všechny své vlastnosti a z každé nové generace semínek vyrostou rostliny se stejnými užitnými vlastnostmi, v případě hybridů je tomu jinak. Takové osivo pochází od rozmnožovatelů, kteří k jeho vypěstování potřebují dvě různé linie – samčí a samičí. Zatímco hybridy první úrovně F1 mají očekávané užitné vlastnosti, následující generace F se štěpí a vzcházejí z nich nejednotné rostliny s různými vlastnostmi.

  1. S obalem i v páskech
    Osiva již nejsou ošetřena pouze mořením, ale mnohá jsou upravena tak, aby se s nimi manipulovalo co nejjednodušeji. Obalovaná semínka nejsou pouze pro secí stroje, ale usnadní práci každému, komu se špatně pracuje s drobnějším osivem. Rovnoměrné kuličky jasných barev uložíte do půdy tak, abyste je nemuseli přetrhávat. Vyžadují však intenzivnější zálivku, aby se klíček protiskl přes obal.

Výsevní pásky jsou garancí toho, že rostliny budou po vyklíčení vzdáleny od sebe tak přesně, jak byste je vyseli strojem. Výhodou je, že v jediném pásku se může střídat hlavní plodina se značkovací, nebo může jít o směs osiv, takže v jednom řádku vyklíčí různé druhy bylinek či jarní zeleniny. Sestavené mohou být z obalovaných, ale i neobalovaných osiv.

  1. Klíčení lze urychlit
    Semínka sama vědí, kdy mají vyklíčit. Přijde-li správná teplota a dostatek vláhy, zmobilizují své síly a brzy se objeví klíček. Některým osivům to však trvá mnohem déle než jiným. Chcete-li klíčení urychlit, namočte osivo do vody a propírejte jej, abyste z něj vyplavili chemické látky, které blokují klíčení. Můžete tak urychlit předpěstování sazenic zeleniny, pokud jste na výsev zapomněli a jste v časovém skluzu.
  2. Vyvýšený záhon šetří záda
    Pokud máte nadbytek kompostu a nevíte, co s ním, využijte jej k založení vyvýšeného záhonu. Ze čtveřice desek a kolíků vytvořte bočnice záhonu, a naplňte jej po horní okraj kompostem. V prvním roce může posloužit pro výsev cuket, dýně či melounu, později v něm můžete pěstovat cokoli jiného. Pokud si vyvýšený záhon oblíbíte, možná v příštím roce přibudou další.

Vyvýšený záhon můžete vybudovat iz nekompostovaného králičího hnoje, který už nemáte kam ukládat. Přistupujte k němu, jako byste budovali permakulturní zahradu, ve které je přirozený koloběh živin nadřazen všemu ostatnímu. Uvidíte, jak se během několika týdnů začne slámová podestýlka se stébly sena měnit lehkou zeminu plnou živin.

  1. Netkaná textilie nezklame
    Netkaná textilie je malý zázrak, který může výrazně zjednodušit péči o záhony. V časných jarních měsících je záchranou před přízemními mrazíky. Pokud citlivou výsadbu přikryjete bílou textilií, vytvoříte dostatečnou bariéru k tomu, aby nízká teplota nepoškodila choulostivou výsadbu plodové zeleniny. Záhony cibulovin ochrání před rojením škůdců.

Černá netkaná textilie dokáže nahradit ve výsadbě mulč, pokud ji kontaktně uložíte na půdu. Zabrání vytváření přísušků na jílovitých půdách, utlumí růst plevelů mezi řádky a urychlí zahřívání půdy ve vyšších nadmořských výškách.

  1. Na kryté půdě plevel neroste
    Vypleté záhony bez jediného plevele jsou sice pastvou pro oči, holá půda však vysychá rychleji než ta, co je pokryta zelení. Chcete-li bojovat proti plevelu bez motyky v ruce, navrhněte výsadbu na záhonech tak, abyste pokryli co největší část půdy užitnou výsadbou.

Volte rostliny s pokryvnými listy a kombinujte s hlavní plodinou předplodiny a meziplodiny. Sáhněte po vyzrálém kompostu, který využijete jako meziřádkový mulč a na každý volný záhon vysejte rostliny, které můžete použít ke krmení hospodářských zvířat či zelené hnojení zarýlováním.

- Reklama -magazin
- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Články autora