- Komerční sdělení-zpravy

Poškozenou podlahu si opravíte i sami

- Reklama -magazin

Na drobné opravy v domácnosti řemeslníka nepotřebujete. Vyžadují více času než dovedností, abyste se propracovali k uspokojivému výsledku.

Rozbitá dlaždice, poškozená lamela plovoucí podlahy či rýha v dřevěné podlaze by vás neměly vyvést z míry. Stačí si vyhradit volné odpoledne na jejich opravu a ušetříte nemálo peněz. Není pravda, že chybu je třeba ukrýt pod běhoun nebo je lepší začít šetřit na novou podlahu.

1.Plošný koberec zaplatte
Díru vypálenou od prskavky nebo nevyčistitelnou kapku barvy dokáže ukrýt v metrážovém koberci důmyslná záplata. Důležité je jen najít zbylý kousek koberce, který překryje chybu. Pokud nenacházíte vhodný kus na kobercové obvodové liště, přesuňte nábytek nebo prozkoumejte vyříznutý prostup pro trubky radiátoru. Vždy se cosi najde.

Položte získaný kus na koberec, srovnejte vzor s podkladem a ostrým pevným nožem vyřízněte okraje záplaty tak, abyste prořízli i samotný koberec. Nůž při tom vykloňte trochu směrem od středu ven. Opatrně vytáhněte z koberce poškozenou část.

Podlepte pevnou a lepivou kobercovou páskou vzniklý otvor z rubové strany a vložte dovnitř precizně vyříznutou záplatu. Válečkem přitlačte opravené místo, aby záplata pevně držela. U některých druhů koberců si záplata a vyříznutý otvor žádají doplňkovou ochranu proti párání. Pomůže tenká vrstvička plastického lepidla nanesená z rubové strany.

  1. Plovoucí podlahu přeskládejte
    Drobné poškození lamely plovoucí podlahy nejlépe zamaskujete tvrdým opravným voskem. Nahřejte ho páječkou, naneste do rýhy a po důkladném ztuhnutí zarovnejte pracovním ulamovacím nožem. Po přeleštění měkkým flanelem se povrch sjednotí s okolím.
    Pokud je chyba většího rozsahu, uvolněte podlahu tak, abyste ji mohli rozebrat.

Odmontujte obvodové lišty a tužkou si očíslujte lamely, abyste je později uměli uložit na původní místo.

Začněte rozebírat z té strany, u které pokládka skončila. Vadné lamely vyměňte za některé se stejným opotřebením. Nové náhradní lamely uložte na místa, kde se neprozradí nižší intenzitou opotřebení. Pokud se původní lamely poškodily pro nerovnost podkladu, zkuste ji před uložením opravit násypem písku, stavebním lepidlem nebo sádrou. Karton nepomůže.

3.Rozbitou dlaždici vyměníte i sami
Pokud padající sklenice rozbije v kuchyni nebo koupelně dlaždici, nemusí to okamžitě znamenat pohromu. Stačí, když vám z pokládky zbylo několik zbylých. Nejprve je třeba vytáhnout tu poškozenou. Opatrně odstraňte navlhčenou spárovací hmotu nožem, starým šroubovákem či multifunkčním oscilačním nástrojem s vhodným nástavcem.

Rozbijte osamocenou dlaždici a od středu ji vysekejte k okrajům. Z podkladu odstraňte zuby lepicí stěrky a zarovnejte povrch dohladka. Vyčistěte okraje okolních dlaždic od zbytků spárovací hmoty. Pomoci si můžete octem nebo kyselinou citrónovou.

Naneste zubovou špachtlí na vyčištěnou plochu vhodné stavební lepidlo a položte na něj dlaždici tak, aby lícovala s okolím rovnoměrnou šířkou spár a výškou. Po zatvrdnutí vyplňte obvodové mezery spárovací hmotou. Abyste si ušetřili čištění, okraje můžete oblepit malířskou páskou.

4.PVC krytinu je třeba svařit
I když jsou podlahové krytiny z PVC odolné vůči poškození i při intenzivní zátěži, někdy přece jen silnější nápor nevydrží. Vyříznout záplatu a vyměnit ji za původní materiál technikou používanou u koberců nestačí. Okraje se začnou postupně vytáčet nahoru a spáry se otevřou. To může zmařit celou záchrannou akci.

Řešením je sáhnout po lepidle pro studené svařování PVC. To vytvoří na styčných plochách vazby, které jsou srovnatelné s vnitřní strukturou PVC. Opravený spoj už nikdy nepustí.
Po vložení precizně vyříznuté záplaty do otvoru v PVC oblepte styčnou plochu krycí malířskou páskou a prořízněte ji tenkým žiletkovým nožem. Hrotovým aplikátorem vtlačte lepidlo hluboko do spár a podlahu zatižte. Po několika hodinách se podlaha spojí. Dostupná jsou i opravná lepidla, kterými lze vyplnit rýhy.

5.Dřevo snese téměř vše
Prohlubně, které vznikly na měkkých dřevinách otlačením, lze opravit horkou párou. Nakapejte na poškozené místo vodu a nasměrujte na ni proud horkého vzduchu z fénu. Po několika opakováních se vlákna narovnají. Pokud tomu brání vrstvička popraskaného laku, budete muset být trpělivější při namáčení.

Pokud jsou v místě vady vlákna dřeva vytržené, pro výplň použijte pružný akrylový tmel na dřevo. Výhodou je, že jej lze pigmentovat tak, aby se barvě dřeva přiblížil. Své pokusy konfrontuje vždy až s uschlým vzorkem.

Větší chyby lze pomocí šablony odfrézovat. Vzniklý tvar či vzor vyplňte pigmentovaným epoxidem nebo protikusem z dřeviny kontrastní barvy a zabruste tak, aby se povrch sjednotil s okolím. Lilie, jablíčko či jiný ornament náhodně osazený v podlaze zahřeje duši.

  1. Nevyhazujte všechno
    I když je heslem současnosti odhodit vše opotřebované a poškozené do koše, aby uvolnilo místo novému, všichni obdivujeme vycifrované interiéry rodinných rezidencí v cizině. Věci potřebují desetiletí používání a opotřebování k tomu, aby vypadaly přirozeně a atraktivní. A k tomu patří i několik oprav, které jim dodají ten správný punc.
- Reklama -magazin
- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Články autora