- Komerční sdělení-zpravy

Hezké jaro na zahrádce začíná už na podzim

- Reklama -magazin

Nenechte se splést tím, že okrasné záhony odkvétají a většina úrody ze zahrady je již sklizena.

Říjen je nejvhodnějším měsícem k tomu, aby uskutečnili výsadbu která vám bude s minimálními nároky na péči sloužit několik let. Zatímco cibuloviny v okrasné zahrádce patří k prvním pestrobarevným poslům jara, ovocné dřeviny zakomponované do okrasné výsadby vás budou zásobovat sladkým ovocem.

Cibule, která vás nerozpláče
Využijte bohaté nabídky prodejců a zasaďte si okrasné cibuloviny, které přetrvají v záhonech několik let, aniž by vyžadovaly vaši péči. Jsou jako dobře načasované překvapení. Zatímco po většinu roku nepatrně dřímá pod zemí, od března do května poutají pozornost pestrobarevnou škálou květin.

Sněženky, bledule a krokusy mají krátké vegetační období a tak jsou ideálním zpestřením pro každý trávník. Namíchejte sadbu cibulek do kbelíku, zastrouhejte dřevěný kolík o průměru dvou centimetrů do hrotu a navlečte si na kolena chrániče.

Vypichujte na náhodných místech trávníku otvory s hloubkou 3 – 5 centimetrů a vkládejte do nich jednotlivé cibulky. Pozorně sledujte jejich tvar a dbejte na to, aby směřovaly vždy špičkou vzhůru. Pokud každý otvor zasypete směsí písku a zahradního substrátu, do příchodu zimy cibulky zakoření, aby dokázaly přijímat vláhu.

Buďte kreativní a střídejte rovnoměrně osazené plochy s hustšími koloniemi. Na jaře budou skutečnou ozdobou. Po jejich odkvětu můžete trávník směle posekat a další estráda květin se zopakuje za rok. Pokud vás netrápí přemnožené hlodavce, postupně se rozmnoží a vykvetou hustěji.

Živé lemy chodníčků
Od dubna do května vytrvale kvete modřice (Muscari Armeniacum). Je nízkého vzrůstu a její klasy pomněnkových květů nevyrostou výše než do 20centimetrové výšky. Cibulky sázejte v 5centimetrové hloubce v lemech vedle chodníčků, nebo z nich vyrobte kontury kolem ozdobných záhonů.

Abyste si práci zjednodušili, pomozte si motyčkou. V zemině vytvořte rýhu as 5centimerovým odstupem ukládejte cibulky vedle sebe. Zasypte je směsí vyzrálého kompsostu a zeminy. Pro svůj kompaktní růst a bohatý květ je modřice oblíbená a nestane se nudnou ani po letech.

Převlhčení nesnesou
Tulipány, narcisy, hyacinty a korunovky (Uva Vulpis) jsou citlivé na přemokření. Proto je třeba při výsadbě v těžších a mokrejších půdách vytvořit drenážní vrstvu, která odvede přebytečnou vodu. Toho dosáhnete vysypáním 3centimetrové vrstvy hrubozrnného říčního písku pod cibulkou.

Při výsadbě se řiďte jednoduchým pravidlem. Špička cibulky má být v takové hloubce, aby ji přikrývala trojnásobná vrstva zeminy. Na balení si vždy prohlédněte, do jaké výšky rostlinky dorůstají. Podle toho je budete umět uložit tak, aby květiny tvořily stupňovité soubory.
Obzvláště pozorní buďte u cibulek, které pro vlhké skladování ožily a začaly se na nich objevovat kořínky. Nepoškoďte je. Dobrou pomůckou jsou při výsadbě i košíky, které chrání cibulky před hlodavci a usnadňují jejich vykopání v případě potřeby.

Ozdobné cibuloviny jsou nenáročné. Jakmile zakoření, jediným vaším úkolem je seříznout jim po odkvětu nať. V zemi mohou zůstat natrvalo.

Ovocný strom jako dekorace
Moderní pěstitelské tvary ovocných stromků jsou natolik kompaktní, že je lze zařadit i do okrasné výsadby se stejnou odvahou, jako to děláte s jinými dřevinami. Výhodou je, že při stejných nárocích na prostor můžete počítat s každoroční úrodou.

Ovocináři přicházejí letos s bohatou nabídkou a kromě tradičních ovocných druhů se soustředili i na ty méně známé. Vaší pozornosti by neměla ujít štíhlá sladkoplodá jeřabina, stromková aronie, dřín, muchovník, mišpule či mrazuvzdorná aktinidia.

Novinkou jsou první ovociny s barevným červeným listem a obnovené rezistentní odrůdy, které se obejdou bez postřiků.

Stromeček štíhlý jako sloup
Baleríny a sloupovité tvary ovocných stromků jsou tou nejštíhlejší formou, kterou můžete zařadit do ozdobné výsadby nebo malého dvora. Mají jediný osový výhon, na kterém vyrůstají krátké plodonosné větvičky s ovocem. Vaší jedinou starostí je zastavit jejich růst ve správné výšce a udržovat řezem kratičký obrost.

Nejvhodnější jsou jabloně, jejichž genetický kód brání tomu, aby se rozrůstaly. Dostupné jsou však i hrušky, třešně, švestky a jiné ovociny, u kterých je třeba obrost ustříhnout.

Zda je vysadíte do květináče, vytvoříte jimi oddělovací stěnu při zahradním posezení, nebo je zakomponujete do ozdobné výsadby je pouze na vás. Dopřejte jim slunečné stanoviště, aby se ovoce vybarvilo.

S jistotou, že vás nepřerostou
Na stromečkové formy rybízu a angreštu není třeba mnoho odvahy. Jednoduchým střihem je udržíte v dekorativním tvaru, který bude poutat pozornost pestrobarevnými plody. Podobné je to is ostatními druhy drobného ovoce. Děti je milují.

Máte-li prostoru víc, pořiďte si zákrpky ovocných dřevin, nebo stromky ve tvaru štíhlého vřetena. Množitel je narouboval na takový podnož, který brzdí jejich růst a uvádí je do včasné rodivosti.

Pravidelně tvarovaný stromek je garancí úrody, vylepšuje klima ve dvoře stínem a odparem vody. Každý z nich je také útočištěm pro ptáčata, která se živí hmyzem.

Jak na výsadbu
Čerstvě zakoupené nebo doručené prostokořenné výpěstky vybalte z fólie a odstřihněte z nich poškozené kořeny a větvičky. Ponořte je do druhého dne do kbelíku s vodou, aby načerpali vláhu kterou ztratili při skladování a přepravě. V případě, že jste zakoupili kontejnerované výpěstky, můžete se pustit do jejich okamžité výsadby.

Na připraveném místě vyhlubte jámu, která je dvojnásobkem velikosti kořenového balu. Zabijte do dna jámy opěrný kůl a navršte na dno tolik zeminy, aby byl po vložení stromek ve stejné hloubce, jako dosud. U prostokořenných výpěstků to znamená, že místo očkování musí být na tři prsty nad zemí.

Zalijte jámu vodou, vložte do ní výpěstek severně od kolíku a zahrňte zeminou obohacenou o vyzrálý kompost či rohovinu. Nohama utužte tak, abyste s další dávkou vody vytlačili od kořínků zeminu.

Výpěstek volně uvažte o kol a nechte pracovat přírodu. Do příchodu mrazů zakoření a na jaře na něm vyraší očka, ze kterých se vyvinou květiny a listy. Do příchodu zimy nezapomeňte na pravidelnou zálivku.

- Reklama -magazin
- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Články autora