Jizvy a strie dokáží pokazit celkový vzhled pokožky a narušit sebevědomí, ale lze je odstranit speciálními metodami.
Jizvy vznikají jako důsledek hojení ran. Jedná se o přirozený proces, který je pleti vlastní. Jejich nepříjemnou stránkou však je, že nepůsobí esteticky.
Jejich příčinou mohou být například poranění, popáleniny, operace nebo těžké formy acne vulgaris, které se nacházejí v oblasti obličeje.
Naštěstí dnes již existují metody, jak je šetrně odstranit.
Různé typy jizev
Vysvětluje dermatoložka Lucia Podhorová z kliniky Dermarevolta:
Pokud proces hojení neproběhne normálně, vznikají takzvané atypické jizvy. Dalším typem jizev jsou ty, které vznikly následkem silného akné. Kromě toho existují ještě další tři typy – jizvy atrofické, hypertrofické nebo keloidní.
Atrofická jizva
Je na pohled vpadlá pod úroveň kůže. Atrofickým jizvám jsou podobné strie. Jedná se o bílé, případně červeno-fialové proužky na kůži, které vznikají v důsledku náhlého natažení kůže, ať už v případě těhotenství, rychlého růstu v pubertě nebo výrazných změn hmotnosti.
Hypertrofická jizva
Přečnívá nad kožní povrch, ale její velikost kopíruje hranice původní rány.
Keloidní jizva
Přesahuje svým rozsahem původní ránu. Její povrch je většinou nepravidelně hrbolatý a je zbarvena do červeno-fialova.
Jak vám může pomoci dermatolog?
Léčba jizev je závislá na několika faktorech. Dermatolog při léčení posuzuje velikost a hloubku jizvy, ale také místo, kde se nachází.
Podstatným faktorem je i pohlaví, věk, geny a příslušnost k etnické skupině, tedy typ pleti.
„Při léčbě čerstvých hyperplastických jizev volíme nejčastěji opakovanou intralezionální injekční aplikaci kortikosteroidu. Znamená to, že přímo do jizvy vpichujeme látku, která způsobí její zmenšení.
U větších a starších jizev je efekt často nedostatečný. V takových případech doporučujeme kombinaci s jinými metodami,“ radí dermatoložka Lucia Podhorová a dodává: „Vynikajících výsledků při léčbě jizev a strií dosahujeme s přístrojem eMATRIX.
Pracuje na principu sublativní frakční radiofrekvence. Znamená to, že tepelná energie minimálně poškodí povrch kůže, ale přitom dochází k cílené destrukci kolagenových vláken v podkoží.
Oproti mikrojehličkovým radiofrekvencím se jedná o neinvazivní ošetření bez vpichů. Významně se zvyšuje produkce kolagenu a elastinu při minimálním poškození vrchní vrstvy pokožky.
Během přibližně tří měsíců se tvorba nového kolagenu projeví zmenšením, změknutím jizvy a výrazným zlepšením vzhledu kůže. Ošetření probíhá pomocí dotyku čtvercové koncovky s mikroelektrodami, kterými do pokožky pronikají impulsy radiofrekvenčního proudu.
Bolestivost je však jen minimální. Krátce po ošetření pokožka zčervená a vznikne mírný otok. Na pokožce do pár hodin vzniknou malé strupy, které se po několika dnech odloučí. Zpravidla je třeba absolvovat alespoň tři ošetření s měsíčním odstupem.“
Chceme-li si pomoci doma
Předtím, než se vypravíte do dermatologické ambulance, můžete jizvy zjemnit i doma, pomocí obsahu vaší chladničky nebo spíže.
Zkuste vyzkoušet tyto suroviny:
Kokosový olej
Univerzální pomocník do kuchyně i koupelny účinkuje iv případě strií či jizev. Efektivně stimuluje tvorbu kolegenu a zjemňuje pokožku, což urychluje hojivý proces.
Užitečný je i ve fázi hojení ran. V mikrovlnné troubě ohřejte jednu čajovou lžičku oleje a aplikujte na postižené místo, které jemně masírujte kruhovými pohyby. Tento proces opakujte denně, dokud neuvidíte zlepšení.
Aloe Vera
Mnoho odborníků považuje rostlinu aloe vera a její výtažky za velmi léčivé. Podle Medical News Today aloe pomáhá regenerovat tkáň v pokožce a dokáže redukovat její velikost, tedy i velikost jizev.
Zjemňuje povrch pokožky a hydratuje ji, čímž podporuje její elasticitu a redukuje záněty. Odřízněte po šířce list rostliny aloe vera a vytlačte z ní tekutinu.
Aplikujte ji na pokožku a několik minut se ji snažte vmasírovat do pokožky. Nechte ji volně na kůži vyschnout a poté ji jemně smyjte teplou vodou.
Pokud tento proces budete opakovat několikrát denně v průběhu jednoho nebo dvou měsíců, výsledky by se měly dostavit.
Citronová šťáva
Další z efektivních prostředků pro boj s jizvami. Citronová šťáva se často doporučuje i při léčbě samotného akné, s tím však raději opatrně.
Kyselá povaha exotického ovoce může pokožku ještě více iritovat, ale na jizvy účinkuje přímo zázračně.
Díky obsahu AHA kyselin odstraňuje šťáva z citronu odumřelé buňky pokožky, regeneruje a upravuje poškozenou kůži.
Je účinná i při odstraňování tmavých skvrn na pleti. Na postiženou část pleti aplikujte šťávu z citronu, nechte ji vyschnout po dobu deseti minut, poté ji změjte a otřete jemně dosucha.
Nakonec aplikujte na hydratační krém. Tento proces absolvujte dvakrát denně po dobu několika týdnů, dokud se nedostaví viditelný výsledek.
Tip redakce: Zdraví je to nejdůležitější co máme, načerpejte inspiraci jak se o své zdraví správně starat.
https://casopisgenerace.cz/v-hlavni-roli-posilovaci-guma-aneb-jak-na-spravnou-cvicebni-rutinu/
https://supermamka.cz/tipy-pro-smysluplnou-zabavu-s-detmi/
https://juniormedia.cz/strach-ze-tmy-je-u-deti-bezny-jak-jim-rodice-mohou-pomoci/