- Komerční sdělení-zpravy

Nohy a chodidla používáme nejvíce, ale staráme se o ně nejméně

- Reklama -magazin

Chodidlům bychom se měli věnovat více než make-upu či vlasům.

Nohy a zejména chodidla využíváme každý den, ale jsou často poslední věcí, na kterou si vzpomeneme. Všimneme si jich jen v případě, že nás začnou bolet.

„Chodidlo se skládá z 26 kostí obalených svaly v délce přibližně 5,7 metru, 107 vazů, žil, tepen a nervů v celkové délce 1,6 km a stovek tisíc potních žlázek a pórů. Už sám Leonardo da Vinci řekl, že lidské chodidlo je umělecké dílo a stroj mistrovské konstrukce.

K tomu, aby naše tělo bylo schopno kráčet, stát či běhat potřebuje stabilní základnu, kterou mu poskytují právě nohy.

Jakýkoliv defekt na chodidle ať už otlak, kuří oko, puchýř, výrůstek se přenáší na celý svalově kosterní systém,“ říká podoložka Zuzana Myšíková Černá.

Čím škodíme pokožce chodidel nejvíce
Slabá nebo nesprávná péče o chodidla se může projevit různými způsoby – suchou a popraskanou pokožkou, zápachem, padlou klenbou, zarostlými nehty, mykózami či záněty. Snad každý se už s některým z problémů setkal.

Zakomponování správné pedikúry do každodenní rutiny je proto nutností i podle podoložky.

K tématu se vyjadřuje:
„Pokožka na chodidlech a na rukou má tloušťku přibližně 4 mm, což znamená, že je mnohem hrubší než pokožka na těle. V průměru člověk denně nachodí 3500 až 5000 kroků, středně aktivní 5000 až 8000 a aktivní 8000 a více.

Málokdy si uvědomujeme, že chodidla a péče o ně je důležitější než make-up či účes, ale i přes tento pedikúra a péči o chodidla řadíme k nejméně navštěvované službě v péči o lidské tělo.

Jiné je to ale u lidí trpících onemocněním diabetes mellitus, u kterých je malý defekt na chodidle velkou hrozbou.

Dobře edukovaný člověk s touto diagnózou navštěvuje odbornou pedikúru se zaměřením na zdravotní ošetření nehtů nohou a chodidel v pravidelných intervalech,“ upozorňuje odbornice.

Pokud jste se rozhodli změnit svůj přístup a začít se o své nohy starat více, zpomalte. Není jedno, jak to uděláte. I při domácích ošetřeních se lidé dopouštějí množství chyb.

„Důvodů, kterými si škodíme, je opravdu mnoho. Problémem je právě slabá edukace. Často si člověk škodí při domácím ošetření pokožky použitím nesprávné pemzy, když si odstraní zbytečně hodně pokožky na spodní části nohy, na což reaguje samotné tělo a vytvoří si určitý nános ještě rychleji a v silnější vrstvě.

Tři tipy pro domácí péči

  1. Kontrola
    Základem péče o nohy je denní kontrola jejich stavu. „Důraz bych kladla na kontrolu meziprstového prostoru, kde je častý výskyt interdigitálního mykotického onemocnění. Projevuje se ve formě šupin či jemné olupující pokožky, může a nemusí svědit,“ vysvětluje Zuzana Myšíková Černá.
  2. Nohy si umývejte
    I nejčistotnější lidé občas zapomenou na to, že si mají umýt i chodidla. Většinu dne přitom stráví uzamčené v těsné obuvi, vlhku a potu, což je dokonalé místo pro bakterie a plísně. Pokud je při sprchování nesmyjete, dovolujete jim volně se šířit, což může způsobit nepříjemný zápach, plísňovou infekci či jiné kožní problémy.
  3. Hydratujte
    „Chodidla je vhodné denně po sprše či koupeli ošetřit krémem nebo mastí určenou na chodidla. Naše pokožka trpí hlavně dehydratací, která může vzniknout i ze špatných stravovacích návyků, nedostatečným příjmem tekutin, nedostatkem vitaminů, nadměrným užíváním léků, kouřením, nevhodným výběrem krému, masti či pěny, nesprávnou obuví, korekčními prvky či ponožkami,“ upozorní. Zejména v létě nohy vystavujeme nepříznivým vlivům, nadměrnému slunečnímu záření, písku i horším podmínkám v odhalujících sandálech. Při ošetření můžete využít speciální krém, ale také olivový olej či kokosové nebo bambucké máslo.

Správná pedikúra
Nohy si ošetřujte za pomoci pilníku na nohy, ale volte vždy jemnější pilník, i v případě, že vaše pokožka na nohou je hrubší.
Nohy ošetřujte na sucho a tak, aby na nich zůstala ochranná vrstva, pilníkování do „růžova“ je již přehnané a spíše škodlivé.
Nohy si následně namočte do vody, vhodná je například masážní vana s perličkovou lázní. Do vody můžete přidat sůl do koupele nebo v případě sušších chodidel mastnější koupelové přípravky. Nechte je odmočit přibližně 20 minut.
Naneste si na chodidla peeling, kterým jemně odstraníte poslední zbytky odumřelých buněk pokožky.
Nehty na nohou je vhodné stříhat do rovného tvaru, jak to umožňuje tvar nehtového lůžka. V případě zarůstání nehtů vyhledejte odborného pedikéra se zaměřením na ošetření zarostlých nehtů.

Nohy následně opláchněte a natřete maskou na nohy, zabalte do igelitového sáčku a ručníku a odpočívejte 15 minut. Chcete-li, aby byl zábal intenzivní, můžete si ho nechat na nohou celou noc a natáhnout si na chodidla bavlněné ponožky.
Po odstranění masky nohy ještě natřete vrstvou ošetřujícího krému. Ten je vhodné využívat každý den.

Podpořte cirkulaci krve
I v letě možná někteří trpí syndromem studených nohou. Jak se ho zbavit, radí odbornice: „Studené nohy mohou být jedním ze symptomů špatné cirkulace krve v krevním oběhu stejně jako jejich otok v kotníkové části směrem dolů.

Blokace může vzniknout absencí aktivního pohybu, například i při sedavém zaměstnání, nízkým příjmem vody, která hydratuje celé naše tělo, kornatěním cév. Pro lepší cirkulaci krve můžeme do jídelníčku zařadit zázvor, chilli, kajanský pepř, ginkgo bilobu.

Nohy si večer vykládejte do vyšší polohy, natřete alpou či gelem s jírovcem koňským. Vhodné je vyhledat lékařskou pomoc a dát se vyšetřit, protože důvodem mohou být různá i kardiovaskulární onemocnění onemocnění.“

- Reklama -magazin
- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Články autora