- Komerční sdělení-zpravy

Jak je dosáhnout doma a kdy navštívit odborníka

- Reklama -magazin

Barva zubů o vás prozradí hodně.

Říkají to i reklamy. Zářivý úsměv dokáže zázraky a je tomu opravdu tak. Bílé a zdravé zuby dokreslují úsměv, vypovídají o našem zdraví, zvyšují atraktivitu, ale také sebevědomí.

Je však přirozené, že zuby časem ztrácejí bělost působením různých vnějších či vnitřních faktorů. Pokud jim jejich původní zářivý stav chcete navrátit, můžete na to jít různými způsoby.

Čtěte také:

Poškozenou podlahu si opravíte i sami

Příčiny zabarvení zubů
Zuby mohou mít různé odstíny a nikdy se nepodaří docílit, aby byly všechny stejně bílé. Občas se stává, že nevitální zub je tmavší než další kolem něj. Barva zubů je však primárně ovlivněna průsvitností skloviny. Čím více prosvítá, tím více má tendenci barvit se do žluta. Průsvitnost skloviny přitom závisí na množství nahromaděného vápníku, homogennosti skloviny a její tloušťky. Barva se mění i věkem, ovlivňují ji úrazy, nemoci, stravování, užívání léků a v neposlední řadě kvalita dentální hygieny.

  1. Barevné pigmenty
    Vrozená barva zubů není věčná. Během života zuby ztrácejí jas a tmavnou. Důvodem je stárnutí skloviny, která přestává být hladká a začíná být náchylná ke změnám. Pohlcuje tak barvící složky z potravin, nápojů a tabákových výrobků. Mezi látky, které ovlivňují barvu zubní skloviny, patří také katechiny obsažené v čaji a červeném víně či různé typy flavonoidů.
  2. „Tetracyklinové“ zuby
    Užívání tetracyklinu ve formě léku se prokázalo jako něco, co výrazně ovlivňuje stav zubů. Užívá se jako antibiotikum au dětí, kterým se právě tvořily druhé zuby, to zanechalo na sklovině hnědožluté skvrny a pruhy. Bělením toto zabarvení lze minimalizovat, i když jde o složitější proces.
  3. Fluoróza
    Nadměrný příjem fluoridů v dětském věku, kdy se prořezávají stálé zuby, se může projevit fluorózou. Vliv může mít také polykání zubní pasty s vysokým obsahem fluoridů. Fluoróza se projevuje zabarvením vnější i vnitřní strany skloviny ve formě hnědožlutých skvrn a proužků či matných bílých skvrn.

Bělení v ordinaci
Když se odevzdáte do rukou odborníkovi, na bělejší úsměv si počkáte maximálně 90 minut. Při ordinačním bělení využívá zubní lékař bělící gel s koncentrací peroxidu vodíku 6 %. Správný postup by měl vypadat následovně. Lékař vám nejprve očistí povrch zubů rotačním kartáčkem a speciální pastou.

Izoluje dásně gumovou blánou nebo pryskyřicí tuhnoucí na světle. Následně aplikuje bělicí gel. Běžné je také denní či noční domácí dobělení.

Závěrečnou fází ordinačního bělení je fluoridace a ošetření dásní a zubů. V ambulanci dentálního specialisty můžete podstoupit také pískování.

I když se nejedná o bělení v pravém slova smyslu, metoda, kterou lze přirovnat peelingu, pomůže odstranit pigmentové skvrny na sklovině mechanickým čištěním. Bělejší zuby jsou příjemným vedlejším účinkem.

Kdo by se měl chemickému bělení zubů vyhnout
mladší 18 let, těhotné ženy,
lidé se zanícenými dásněmi,
lidé s paradentózou,
lidé se zvýšenou kazivostí zubů,
nedisciplinovaní a silní kuřáci a kávičkáři, kteří se neumí vzdát své závislosti ani během dvou měsíců po bělení.

Domácí bělení
Někteří lidé spoléhají na produkty, které jsou volně dostupné a pokusí se docílit zářivějšího úsměvu svépomocí. I když je účinek pomalejší, náklady na takovou formu bělení jsou nižší.

Domácí bělení můžete podstoupit bez vědomí lékaře pomocí speciálních volně dostupných výrobků nebo s jeho pomocí. Domácí bělící proceduře, při které využijete služby lékaře, předchází návštěva ambulance.

Lékař vám vezme otisk chrupu a vyrobí bělící formu. Naučí vás, jak používat bělicí gel, který obsahuje aktivní peroxidovou složku, která se aplikuje do formy, nosiče.

Nosič s gelem můžete nosit také několik hodin během dne, případně v noci. K bělení lze využít i přípravky jako bělící pera, pasty, gely či výplachy. Ty lze zakoupit v lékárnách, drogeriích a ve specializovaných prodejnách.

- Reklama -magazin
- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Články autora