- Komerční sdělení-zpravy

Je kokosová voda skutečný zázrak nebo jen promyšlený marketing?

- Reklama -magazin

Milují ji zejména milovníci sportu.

I mezi nápoji najdeme trendy „vychytávky“ a moderních oblíbenců. V posledních letech je to zejména u fyzicky aktivních lidí kokosová voda. Tělu má dodat dostatek výživných látek po cvičení a dokonce se z ní má hubnout. Je opravdu takovým zázrakem jak se o ní mluví?

Plná výživných látek
Kokosová voda není totéž jako kokosové mléko. Průzračná tekutina se získává z ještě zeleného kokosového ořechu, zatímco mléko se vyrábí z bílé dužiny zralého hnědého plodu a obsahuje také tuk.

Čtěte také:

Poškozenou podlahu si opravíte i sami

Pít ji můžete přímo z kokosu, ale běžně ji dostat iv obchodech se zdravou výživou či v klasických supermarketech. Důležité je však vybírat si stoprocentní kokosovou vodu, neboť mnozí výrobci k originální tekutině přidávají i sladidla či další příchutě, čímž se její přirozené výhody omezují.

V přírodní kokosové vodě najdeme četné minerály, vitamín C a také vlákninu. Jeden šálek tekutiny obsahuje přibližně 46 kalorií, z čehož je zhruba 9 gramů sacharidů, 3 gramy vlákniny a 2 gramy bílkovin. Nechybí minerály jako hořčík, mangan, draslík, sodík či vápník.

Vítězná volba sportovců? Ne nutně
O kokosové vodě se mluví jako o skvělém izotonickém nápoji pro sportovce, který je mnohem efektivnější a zdravější než běžná voda či speciální sportovní nápoje. Je pravda, že má vlastnosti, které tekutinu umožňují rychle vstřebávat do těla a jsou tedy vhodné při podávání fyzických výkonů, kdy tělo potřebuje rychle doplnit elektrolyty – důležité minerály.

Studie v této souvislosti však nejsou jednoznačné. Zatímco jedna menší naznačila, že pití kokosové vody obohacené o sodík má po intenzivním cvičení podobné účinky na rehydrataci organismu jako běžné sportovní nápoje, způsobovala menší nevolnost a podráždění žaludku. V případě tohoto výzkumu se také ukázalo, že šlo o účinnější variantu než byla obyčejná voda.

Další však z kokosové vody nedělají až takový zázrak a přestože konstatují, že se po sportovním výkonu bez obav může pít, nemá významně odlišné vlastnosti od obyčejné vody nebo elektrolytových sportovních nápojů. Stále však platí, že u více účastníků studie méně zatížila žaludek.

Málo důkazů
Zvykne se mluvit io dalších výhodách kokosové vody. Několik výzkumů naznačilo její pozitivní vlastnosti související s tělesným zdravím, ale přestože vypadají pro lidský organismus slibně, zatím je vědci realizovali pouze na zvířatech. Proto bude třeba získat ještě řadu dalších důkazů, že jako proklamovaný přírodní zázrak opravdu funguje.

K vlastnostem se na základě těchto výzkumů připisuje například to, že je výborným antioxidantem, tedy zabraňuje negativnímu působení volných radikálů na organismus. S tím souvisí také takzvaný oxidační stres, který může způsobovat různá onemocnění.

Podle výzkumu na myších s poškozenými játry se u živočichů, kterým byla kokosová voda podávána, snížil oxidační stres více než u těch, kteří nedostávali žádnou „léčbu“.

Studie na zvířatech také naznačily, že kokosová voda může mít vlastnosti, které napomáhají snižovat cholesterol a jistá menší studie na lidech poukázala na to, že pití kokosové vody udržuje pod kontrolou krevní tlak.

Jelikož je tato přírodní tekutina také bohatým zdrojem hořčíku, který prokazatelně zvyšuje citlivost na inzulín a upravuje hladinu cukru v krvi u diabetiků druhého typu, je vhodné zařadit kokosovou vodu do jídelníčku právě u takových rizikových skupin.

Koneckonců však její pití ocení zejména aktivní sportovci. U „běžných“ lidí pravděpodobně její příjem nezpůsobí výrazně pozitivní vliv na zdraví ani radikální úbytek na hmotnosti. Spíše naopak, popíjet ji namísto čisté vody může znamenat příjem kalorií navíc. Zatím tedy neplatí, že byste se měli vzdát obyčejné vody.

- Reklama -magazin
- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Články autora