- Komerční sdělení-zpravy

Potíme se všichni, ale kdy je potu už moc?

- Reklama -magazin

Hyperhidróza má nepříjemné a někdy zahanbující projevy. Jak se jí zbavit?

„Prvořadým úkolem pocení je přirozená ochrana lidského těla před přehřátím. Pot, který vyprodukují potní žlázy, ochlazuje naše tělo,“ říká dermatoložka Adriana Tomeková z kliniky Tomar.

Podle ní se často přeceňuje role pocení při vylučování škodlivin: „Škodliviny se v těle odbourávají zejména v játrech a v ledvinách, pocení přitom nehraje významnou roli.“

Čtěte také:

Vybudujte si vyvýšený záhon

Termoregulační funkci pocení dokazuje složení potu: 98 až 99 procent tvoří voda, zbytek jsou draslík, sodík, vápník, hořčík, chlór, aminokyseliny, močovina, kyselina mléčná, vitamíny a léky.

Někteří lidé si mylně představují, že zhubnou, když se vypotí.

„Ztracená voda se sice může projevit nižší váhou, ale tu hned nabereme zpátky, když se napijeme. Ztráta tekutin nemá se spalováním tuků nic společného. Při sportu je samotné hubnutí způsobeno zvýšenou tělesnou teplotou, při které se spálí více kalorií,“ dodává Tomeková.

Kolik se potit?
„Denní průměrná produkce potu je 0,5 až 1,5 litru za den. Při zátěži, jako je vysoká teplota prostředí, emoce nebo pohyb, se produkce potu může zvýšit na deset litrů za den. Extrém, který představuje například pobyt v poušti, je tři až čtyři litry potu za hodinu,“ říká doktorka Adriana Tomeková.

Někteří lidé se však hodně potí, i když nejsou vystaveni extrémním podmínkám. „V takovém případě mluvíme o diagnóze zvané hyperhidróza.

Vyznačuje se nadměrným vylučováním potu, a to buď lokálně na určité části těla – například na dlaních, chodidlech, v podpaží nebo rovnoměrně na celém těle. Tehdy je na místě vyhledat lékaře,“ říká Adriana Tomeková.

Noční pocení zase bývá jedním z příznaků infekčních nebo onkologických onemocnění, infekcí střevního traktu a u žen může být průvodním jevem v menopauze.

„Netřeba ho podceňovat. Je vhodné vyhledat lékařskou pomoc a pátrat po příčině,“ upozorňuje Tomeková.

Nepříjemných map na oblečení pod pažemi a zápachu, který nás společensky diskvalifikuje, se lze zbavit antiperspiranty či deodoranty.

Deodorant umožňuje uvolnění potu, neutralizuje jeho zápach antiseptickými látkami, které zabíjejí bakterie.

Antiperspiranty naopak ucpávají, uzavírají nebo blokují póry výkonnými chemickými sloučeninami, jako jsou soli hliníku, takže se pot nemůže uvolnit a dostat na povrch pokožky.

Botulotoxin jako řešení
Dnes lze léčit hyperhidrózu intradermální injekční aplikací botulotoxinu.

Doktorka Lucia Podhorová z kliniky Dermarevolta říká, že zákrok je jen minimálně bolestivý, používají se při něm tenké inzulínové jehličky.

„Ošetření probíhá ambulantně, po zákroku je pacient ihned schopen začlenit se do normálního života. Minimálně osmačtyřicet hodin po něm je třeba omezit nadměrnou fyzickou aktivitu, vyhýbat se sauně a jiným procedurám, při kterých dochází ke zvýšenému pocení. Efekt léčby se dostaví do týdne až dvou od aplikace a vydrží šest až devět měsíců.“

- Reklama -magazin
- Reklama -magazin

Redakce doporučuje

Články autora